Zvíře jako Vánoční dárek

 

dárekKaždým rokem Vánočních dárků v podobě malých roztomilých štěňátek a koťátek přibývá, bohužel se také zvyšuje počet těchto odložených dárečků do útulků nebo volně vypuštěných do přírody s tím, že se o sebe nějak postarají, většinou ihned po Vánočních svátcích. Snad každý z rodičů se snaží svému dítěti sehnat co nejhezčí dárek, udělat mu Vánoce ještě krásnější, proto mnoho rodičů sahá po tzv. živých dárcích a nejčastěji to jsou psi a kočky. Tato zvířátka jsou roztomilá a těžko se jim odolává. Děti jsou z nich nadšené, touží po nich a slibují téměř cokoli, jen aby je dostaly.

Bohužel málo kdy se takový Vánoční dárek v domácnosti zabydlí, lépe řečeno málo kdy si ho rodina ponechá po celý jeho život. Většinou totiž štěňata a koťata končí v útulcích s tím, že si jejich původní majitelé neuvědomovali, jaká je práce je vychovávat a starat se o ně, že na ně nemají dostatek času apod. Proto je tu pro Vás tento článek, aby Vám nastínil, co všechno je pro výchovu takového psa nebo kočky potřeba a co je potřeba vědět, než si zvířátko pořídíte.

1) Nejdůležitější faktorem pro výchovu jakéhokoli zvířete je čas. Pokud nemáte dostatek času  na své koníčky, rodinu nebo přátele, nemůžete čekat, že budete mít dostatek času pro svého mazlíčka. Hlavně v prvních měsících až letech je dostatek času nepostradatelný. Zvíře se musí aklimatizovat na nové prostředí, nové členy své smečky a nová pravidla. Pokud chcete co nejdřív naučit svého mazlíčka novým způsobům, jako je vykonávání potřeby venku nebo v případě koček na “záchod”, strávíte tímto učením opravdu dost času a úsilí. A i když už máte mazlíčka naučeného všemu, co k souladu s Vámi potřebuje, potřebuje Vaši pozornost, potřebuje venčení, hraní, zábavu a nové poznání.

2) Dostatek prostoru je pro chov domácích mazlíčků základ, ovšem divili bychom se, kolik lidí tento faktor opomene a pořídí si velké zvíře do malého bytu, které tímto prostorem neuvěřitelně trpí. V takových případech platí, že do malého prostoru patří malé zvířátko, do velkého prostoru velké. Tudíž do panelákového bytu je možné pořídit Čivavu, Jorkšíra apod., do domu se zahradou se bude spíše hodit Bernardýn, Dalmatýn nebo Zlatý retrívr. Naopak kočky se hodí jak do garsonky, tak i do velkého rodinného domku.

3) Tento pojem souvisí s bodem číslo jedna – společnost. Každé zvíře potřebuje společnost, pejsek svou smečku, kterou bude moct bránit, a kočička svého pána, který ji bude náležitě opečovávat. Pokud jste stále na cestách a Váš domácí mazlíček by byl doma často sám nebo u příbuzných či známých, raději si takové zvíře vůbec nepořizujte. Mohlo by se totiž stát, že by například pejskem nevěděl, kdo je jeho pán, tudíž by nevěděl, koho poslouchat, neměl by dostatečnou výchovu a neměl by jasně stanovené meze. V takovém případě by Vás pejsek nemusel vůbec poslouchat a mohl by Vás spíše brát jako “kamaráda na hraní” než jako vůdce a pána.

4) Pokud všechny výše zmíněné body splňujete, nezapomeňte na to nejdůležitější, proč tohle všechno chcete podstupovat, a tím jsou Vaše ratolesti. Podle věku a povaze Vašich dětí byste měli zvíře vybírat. K malým dětem se moc nehodí velké psí plemeno, které by si s dítětem chtělo hrát a mohlo by mu ublížit. Na druhou stranu je dobré mít na paměti, že i sebevíc hodného psa nemůžete nechat s dětmi samotného. Stačí málo, zatáhnutí za ocas, za uši, hrabání se v misce, a zvíře může zaútočit. V takovém případě není viníkem zvíře ani dítě, ale Vy, protože jste dopustili, aby dítě vzbudilo v mazlíčkovi pocit ohrožení, tudíž se musel bránit. Už z tohoto důvodu se k dětem jakéhokoli věku nedoporučují vyloženě bojová plemena jako Pitbul nebo Rottweiler, ale spíše menší plemena nebo Zlatí retrívři, Bernardýni či Bígl.

A pokud už jste zvířátko k Vánocům pořídili a nemůžete se o něj dále starat, snažte se najít mu dobrý domov (třeba známí nebo příbuzní takové zvířátko uvítají). Pokud se však nikdo takový nenajde, odvezte zvíře do útulku nebo k nejbližšímu veterináři. Mějte na paměti, že uvázání zvířete ke stromu v lese nebo vyhnání ho z domu je podle naší legislativy týrání zvířat, za které Vám hrozí až dvouleté odnětí svobody.

Tento příspěvek byl přečten 1325 krát

Doporučené příspěvky

  • Péče o nohyPéče o nohy Jsou Vaše nohy po celém dni stráveném v botách unavené? Dopřejte jim péči, kterou si od […]
  • Jedno dítě nebo dvě?Jedno dítě nebo dvě? Toto téma je v rodinách velmi často otevírané. Mít jedno dítě nebo dvě? Je lepší […]
  • Na první lásku se nezapomínáNa první lásku se nezapomíná Bouře hormonů a nevysvětlitelný pocit, kterému dívky říkají motýlci v břiše. Taková je […]
  • Dieta vs. cvičeníDieta vs. cvičení Léto je již v plném proudu a většina z nás chce mít aspoň v tomto období co nejlepší […]

About Admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *