Chcete si nechat udělat piercing, ale nevíte, co od samotné aplikace očekávat či jak se o piercing starat? Zkusím Vám odpovědět na nejčastěji kladené otázky. Pokud piercing neaplikuje člověk bez dostatečné kvalifikace, neměli byste s ním mít nějaké velké problémy.
Prvním krokem tedy je zjistit si, zda člověk, který Vám piercing dělá, je opravdu odborník. Samotná procedura pak bude trvat velice krátce a bolest bude minimální. Jestliže si myslíte, že by se místo propíchnutí piercingem mělo před zákrokem umrtvit, jste na omylu. Někdy umrtvovací injekce bolí daleko více než samotná aplikace piercingu. Každý člověk má jiný práh bolesti, ale všeobecně se aplikace dá přirovnat k odběru krve či propíchnutí uší.
Doba hojení je zase individuální, záleží také na místě, kde si piercing necháte udělat. Všeobecně u propíchnutí ušního boltce je to 3-5 týdnů, nosu a obočí 4-6 týdnů, chrupavky 5-10 měsíců, rtu a genitálie 4-7 týdnů, bradavky 3-8 měsíců, břicha 6-10 měsíců a jazyku 2-3 týdnů. Během procesu hojení se šperk nikdy nevyndává a lze ho vyměnit až po dalším půl roce po úplném zahojení. Doba hojení také závisí hlavně na péči, kterou svému piercingu budete věnovat.
Aplikace piercingu se nedoporučuje osobám se srdečními chorobami, cukrovkou, hemofilií, poruchou imunity, ale také osobám s různými vadami kůže či těhotným ženám. Kvalifikovaný piercer by však měl vždy osobu nevhodnou pro aplikaci piercingu slušně odmítnout.
A jak se o piercing starat? Během počáteční fáze hojení je ranka vystavena různým infekcím a nečistotám z okolí, je proto nutné o piercing pečovat a čistit ho. Prvních dvanáct hodin však nechejte piercing úplně v klidu, nedotýkejte se ho a pouze ho čistěte a oplachujte. Až po čtyřech až pěti hodinách můžete teprve sejmout náplast a osprchovat jej čistou teplou vodou, přičemž během prvních 24 hodin není dobré používat jakékoliv dezinfekční prostředky či mýdla. Od následujícího dne čistěte piercing dvakrát denně, a to jednou denně antibakteriálním mýdlem.
Nejvhodnější je však čistit piercing slanou vodou, bactrobanem, což je lokální antibakteriální mast, čajovníkovým olejem, antibakteriálními mýdly nebo také dokonce roztokem na kontaktní čočky. Co ale rozhodně nepoužívat je líh, septonex, jodisol či peroxid vodíku. Tyto roztoky totiž ničí nově vytvořenou tkáň.
Zarudnutí, podráždění či otok není v prvním týdnu neobvyklá věc. Avšak jestliže tyto příznaky přetrvávají déle, může to způsobit velice nepříjemnou infekci. Abyste infekci zabránili, vyhýbejte se koupání ve veřejných bazénech, rybnících či společných vanách, kde je větší výskyt bakterií. Také prvních pár týdnů nevystavujte piercing nadměrnému slunečnímu záření či záření v soláriích. Pokud však už nějakou tu infekci do místa piercingu dostanete, pomocí aplikací horkých obkladů a slaných koupelí byste ji měli vyléčit. V případě jakýchkoliv větších komplikací však raději vyhledejte lékaře, protože neléčená infekce může přejít až do otoku lymfatických uzlin, zimnice či horečky.
U předčasného vyjmutí piercingu může dojít ke vzniku abscesu, což je ložisko hnisu a projevuje se ztmavnutím pokožky a ztvrdnutím okolní tkáně. Absces se ve výjimečných případech může však vytvořit i tehdy, pokud je šperk ponechán v piercingu, a to když je extrémně oteklý a svírá tak okolní tkáň. Všeobecně je absces nutno léčit chirurgickou cestou a za použití antibiotik.
Piercing je velice krásná a také často viděná ozdoba těla. Mnoho lidí piercing chce, ale neví však, co od něj očekávat. Proto je před aplikací piercingu velice důležité si vše zjistit jak už o samotné aplikaci, tak i o způsobu péče o piercing. Rozhodně tedy nepodceňujte dostatečnou přípravu a Vaši celkovou informovanost.
Tento příspěvek byl přečten 8830 krát