Budeme mít miminko

 

miminkoZrození nového života – nejkrásnější věc na světě, která se Vám může přihodit. Lásku, kterou ke svému dítěti budete cítit, už nikdy nic nepřekoná. Zejména prvorodičky ale vůbec netuší a neví, do čeho jdou. Proto je zapotřebí si nastudovat pár informací o samotném porodu. Jak to probíhá? Jak dlouho to trvá? Jak poznáte, že rodíte, a kdy je ten správný čas jet do nemocnice?

Nejprve je asi důležité něco vědět o jednotlivých fázích porodu. První fáze je fáze otevírací, při níž dochází k otevírání a zkracování děložního hrdla až do vytvoření souvislého porodního kanálku. Děje se tak za pomoci děložních stahů. Vše je to příprava na snadnější průchod plodu děložním hrdlem. Jak jistě víte, doba mezi stahy se postupně zkracuje a délka stahů naopak prodlužuje. Tato první fáze může trvat až 12 hodin. Druhou fázi odborníci nazvali fází vypuzovací. Jak už z jejího názvu vyplývá, v této fázi jde o vypuzení dítěte z dělohy, tedy o samotný porod dítěte. V této části je důležité tlačit, tlačit a zase jenom tlačit. Lékaři musí také určit polohu dítěte, nesprávná poloha může zapříčinit velké potíže během porodu a žena nemůže porodit spontánně, proto zpravidla dochází k operativnímu zákroku, tzv. císařskému řezu. Tato fáze by neměla trvat déle než dvě hodiny. Třetí fází už je jen porod placenty, která vyjde několik minut po porodu dítěte. Někdy je však nutno ji odstranit i chirurgicky pod narkózou.

Že porod brzy přijde, můžete vypozorovat hned z několika ukazatelů. Rodička už dále nepřibývá na váze a dochází hlavně k poklesu, ale také k mírnému zmenšení bříška, což vede k častému chození na záchod. Většinou dva až tři týdny před naplánovaným termínem porodu začínají přicházet tzv. poslíčci. Poslíčci jsou stahy, které se projevují bolestmi v podbříšku a kříži. Většina prvorodiček si je plete se stahy porodními, ale rozdíl poznáte velice snadno. Poslíčci nemají otevírací efekt a jejich intenzita se nezvyšuje a doba mezi stahy se nesnižuje, jsou to stahy dost nepravidelné. Abyste se těchto stahů zbavili, je dobré udělat si horkou koupel, jestliže i pak stahy přetrvávají, je dobré odjet do nemocnice. S porodem se také dítě přestává v bříšku více pohybovat, nikdy se však nesmí přestat hýbat úplně.

A kdy tedy nastává samotný porod? Ženě se několik dní či hodin před porodem uvolní hlenová zátka. Poznáte to snadno, a to tak, že z pochvy Vám vyjde větší množství hlenu a většinou i s trochou krve. S odjezdem do nemocnice však počkejte, až Vám začnou stahy. Před porodem se také často stává, že Vám z pochvy může vytékat větší množství krve. Zpozorněte, jestliže je krev čerstvá a světlá, to je právě čas odjezdu do nemocnice. Zda je krev stará, tmavá a hlenovitá, většinou se nic neděje. Jak jsem již uvedla, porod začíná pravidelnými stahy děložního svalstva a otevíráním děložního hrdla. Můžete je vnímat jako nepříjemné tvrdnutí bříška a ze začátku jako táhnutí nebo křeče v břiše. Na začátku má žena asi čtyři stahy po čtyřiceti sekundách za hodinu v intervalu patnácti až dvaceti minut. Později se tyto přestávky zkracují a při jedné až pěti kontrakcích za minutu je už opravdu čas na odjezd do nemocnice. Jak jistě víte, dítě je obklopeno v těle matky blanitým vakem s tekutinou. Při porodu se tento vak protrhne a vyteče Vám plodová voda. V tuto chvíli je už opravdu nutné jet do nemocnice, protože jinak hrozí riziko infekce dítěte. Plodová voda vytéká neustále až do konce porodu, tudíž si jí rozhodně nemůžete splést s větším výtokem.

To bylo několik rad pro budoucí rodičky, aby poznaly, kdy už nastal čas. Nikdy se však nebojte předčasného příchodu do nemocnice, lékaři jsou na plané poplachy určitě zvyklí a zamyslete se, je přece lepší přijít dříve, než-li pozdě.

Tento příspěvek byl přečten 1485 krát

Doporučené příspěvky

About Admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *