Děti a drogy

 

drogyBohužel může se to stát v každé rodině, nezáleží přitom na tom, jaké mají vzdělání rodiče, jakou péči věnují dětem, co vše děti dostanou, kde žijí, nebo jak moc se snaží rodiče působit na dítě. Protože každé dítě může jednou ochutnat drogy. A právě v takových chvílích, když se tak stane a rodiče tento fakt odhalí, tak následuje mnoho hádek, nadávek a breku maminek. Jenže jaká je reálná pomoc pro ty, co berou drogy? Jak pomoci drogově závislému dítěti? Co udělat, aby se nerozpadla celá rodina?

Drogy s kamarády na oslavě

Především by si měl každý rodič uvědomit jedno, ne každé dítě, které zkusí drogy je ihned drogově závislé. Pokud zjístíme, že si naše ratolest vzala na oslavě marihuanu, tak je zbytečné kolem této skutečnosti dělat velký povyk, protože to už stejně nezměníme. Můžeme dítěti zakázat počítač, televizi, vzít mobil, zakázat scházet se s přáteli, ale rozhodně z něho nedělejme drogově závislého, protože není. Pouze bylo v partě a ostatní zkoušeli drogy, tak i ono zkusilo. Vždy i my v mládí jsme dělali různé hlouposti. Pokud si tedy Vaše ratolest náhodně vezme trávu a je již ve starším věku, tak je zbytečné vyšilovat.

Tvrdé drogy a děti

Ovšem zcela jiná situace nastává ve chvílích, kdy zjistíme, že naše dítě bere drogy pravidelně, případně vyzkoušelo i tvrdší drogy, jako jsou kokain, heroin, barbituráty, crack, rozpouštědla, LSD a mnohé další drogy. V takovýchto situacích jsou už razantní řešení na místě. Pokud se dítě dostalo do pravidelného užívání drog, či vyzkoušelo nějakou tvrdší drogu, a nezáleží přitom na tom, jestli to byl heroin, kokain, crack, LSD, nebo něco jiného, tak bychom vždy měli tuto situaci řešit.

Zbytečné hádky o tom, kdo za to může, dítěti nijak nepomůžou, spíše zhorší jeho stav a povedou k dalším drogám. Stejně tak jako obviňování dítěte, že Vám zkazilo budoucnost, vyklubal se z něho neřád, je k ničemu, že sousedi mají lepší dítě, které to někam dotáhne taky není nejlepší říkat. Ve chvíli, kdy odhalíte drogy u dítěte, se snažte vždy zachovat chladnou hlavu, sedněte si s partnerem a promluvte si o tom, jak dál.

Jak na drogově závislé děti

Prvním krokem je vytáhnutí z prostředí, díky kterému vznikla drogová závislost, či dítě zkusilo drogy. Nebojte se přestěhovat, změnit školu, případně pošlete dítě na nějaký čas na venkov za příbuznými. Je třeba zabránit dalšímu kontaktu s drogami a to za každou cenu. Dítě by mělo být pod neustálým dozorem. Pokud dítě necháte ve stejném prostředí a samotné, tak pravděpodobnost, že bude znovu brát drogy je vysoká. Dejte mu jasně znát, že má Vaši podporu, že stojíte na jeho straně a především se na něj nezlobíte. Snažte se s ním mluvit a to za každou cenu, i když to bude Vám i jemu nepříjemné, tak se snažte odhalit příčinu, proč začalo s drogami. Rozhodně byla nějaká prvotní příčina, proč se rozhodlo vyzkoušet návykové látky. Nedaří se mu ve škole, přišel o lásku, hádky v rodině, či cokoliv jiného se dá řešit, ale musíte o tom vědět. Případně můžete s dítětem navštěvovat speciální léčebné programy, které si kladou za cíl zbavit závislosti.

Především se ale už nikdy nevracejte tam, kde Vaše dítě začalo s drogami, protože by se mohlo stát, že zase do této situace snadno spadne znovu.

Tento příspěvek byl přečten 1756 krát

Doporučené příspěvky

About Admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *