Rozvod – co na to vaše děti?

 

rozvodNěkdy manželství dospěje do takového bodu, kdy už to prostě nejde dál a jedinou možností je rozvod. Jde o závažné rozhodnutí, které postihne celou rodinu – děti nevyjímaje. Právě na dětech je rozvod rodičů nejvíce znát a právě děti se s tím mnohdy často hůře vyrovnávají než samotní partneři.

Rozvod je nepříjemný pro oba partnery, ale bohužel velice často se zapomíná na děti. Ty takovéto události v rodině nesou velice těžce a může to ještě o hodně víc zhoršit jejich špatná informovanost. Děti samozřejmě poznají, že není něco v pořádku, a i když se před nimi snažíte ukrývat věčné rozpory a hádky, ony vědí, že se něco špatného děje. O rozvodu je určitě dobré s dětmi si promluvit, nikdy však dříve, dokud si nebudete stoprocentně jisti.

Děti mají většinou strach o ztrátu jednoho z rodičů. Představují si, že když budou bydlet s jedním z nich, druhého už nebudou moci tolik vídat a už nebudou opravdová rodina. Proto je dobré děti ujistit, že rozvodem se netrhají pouta s nimi, že se nadále budete normálně vídat, jezdit společně na dovolenou atd. Často se ale bojí i ztráty domova jako takového – místa, kde vyrůstali a kde prožili šťastné chvíle. Rozhodně s nimi o tom mluvte a vyvraťte jejich obavy.

Po rozvodu, ale i v období rozvodu, jestliže jste již odstěhovaní, udržujte s dětmi pravidelný styk. Kritická chvíle přichází ve chvíli rozhodu, kdy se určuje, se kterým z rodičů dítě bude bydlet. V tuto chvíli potřebuje Vaši plnou podporu a hlavně lásku. Není to totiž pro dítě vůbec jednoduché období.

Na závěr bych ráda upozornila na „kupování si“ dítěte. Při rozvodu mají rodiče tendenci své děti zahrnovat přehnanými dárky či příliš často ustupovat jejich požadavkům. Dítě si tím chtějí přitáhnout na svou stranu, pokud ho chtějí do péče. Vede to tak akorát jen a jen k boji mezi rodiči a trpí tím zase jenom děti.

Tento příspěvek byl přečten 1332 krát

Doporučené příspěvky

About Admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *