Malí školáci

 

školaAť se zeptáte jakéhokoliv prcka ve školce, řekne Vám, že už se moc těší do školy a ti, kteří odpoví jinak, jsou spíše výjimkou. Zeptáte-li se ale prvňáčka, jak se mu ve škole líbí, moc často se s pozitivními odpověďmi nesetkáte. Jak je to možné, když se tam všechny děti tak strašně moc těší? Proč nejsou ve škole šťastné?

Děti ve škole tráví většinu svého času, a tak je důležité, aby do ní chodily s radostí. Když se Vám stane, že Vaše dítě každé ráno před odchodem do školy brečí či je vzteklé, že už zase musí jít do školy a klade Vám otázky typu: „K čemu ta škola vlastně je?“ „Proč musím chodit do školy?“ atd., tak není něco v pořádku a je třeba něco udělat, protože tato starost určitě negativně ovlivní jak život dítěte, ale tak i ten Váš. Jsou naštěstí ale i děti, které jsou klidné a mají radost, když jdou do školy.

Nabízí se tedy otázka, proč některé z mála dětí se do školy těší a velká většina ne? Je to zapříčiněné nikoliv, jak si možná většina z Vás bude myslet, úspěchy dítěte ve škole (mají na to sice taky svůj vliv, ale pro malého školáčka ne tak podstatný), ale špatnými vztahy dítěte s učiteli či ostatními dětmi. V první třídě by se podle odborníků měl klást spíše důraz právě na tyto vztahy než na osvojování dovedností, vědomostí a návyků. Jestliže totiž hned v první třídě dítě získá kladný vztah ke škole a k učení, nebude mít nadále nějaké další problémy a usnadní mu to ještě hodně věcí a sporů, které by mohly v budoucnu nastat. Dítě by tedy mělo mít až intimní vztah se svým učitelem, mělo by vědět, že mu na něm záleží a že jejich vztah se nezmění, i když bude dosahovat horších výsledků apod.

Vztahy mezi učitelem a ostatními dětmi se odráží i v efektivnosti některých běžných situací, proto je potřeba si na tohle dát pozor, a když se Vám stane, že Vaše dítě se do školy bojí nebo tam prostě za každou cenu nechce, nemusíte za tím hned hledat problém ve prospěchu, ale problém se vztahy Vašeho dítěte s ostatními účastníky školního života.

Tento příspěvek byl přečten 400 krát

Doporučené příspěvky

  • Patří sexuální výchova do škol?Patří sexuální výchova do škol? O tomto tématu se můžeme dočíst téměř v každých novinách. Dnes je díky médiím velmi […]
  • Zabavte své dětiZabavte své děti U dětí je důležité rozvíjet jejich osobnost. Měli byste je učit novým věcem. Ovšem pro […]
  • Děti a sex?Děti a sex? Kdy začít mluvit s dětmi o sexu a jakým způsobem? Každý ví, že by tento rozhovor měl […]
  • Sexuální výchovaSexuální výchova V dnešní době je sexuální výchova součástí běžného života, běžné výuky ve škole. […]

About Admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *