Znásilněná – Jak žít dál?

 

znasilneni2Hodně žen se domnívá, že se jich toto téma netýká a že se jim nic podobného stát zásadně nemůže. Vždyť si dávají pozor, samy v noci nechodí a jsou obezřetné. Nicméně z průzkumu vyplývá, že se toto téma týká více žen, než bychom čekali. Když k tomuto hroznému činu dojde, jak se s tím vyrovnat? Jak se vrátit do svého původního života?

Jistě mi dáte za pravdu, když řeknu, že nejvíce utrpí psychika ženy. Když pomineme pohmožděniny, odřeniny a drobné ranky, které se časem zahojí, ale psychická újma je tu pořád. Nejčastější problém představuje obviňování se. Spousta žen si myslí, že za tento čin můžou ony a že mu mohly zabránit. Hloupost! Každý jedinec má v sobě „zakódovaný“ pud sebezáchovy, který jistě i v tomto případě fungoval, jenže nezabral. Věřte, že vy za to nemůžete! Nemohla jste přece vědět, že zrovna v tuhle chvíli tohle mohlo přijít.

Dalším problém může být skutečnost, že jde o znásilnění známým člověkem. Ať už se jedná o kolegu z práce, kamaráda z baru nebo příbuzného, je to šok, být zneužita někým, koho dobře znáte a v běžných situacích vídáte. V tomto případě pomůžou zřejmě jen dvě věci, a to zaprvé promluvit si s někým o tom, že toho člověka znáte, a za druhé změnit práci, popřípadě bydliště apod.

Jistě nemusím zdůrazňovat, že první, co je potřeba ze všeho nejdřív, je podat trestní oznámení. Vím, že za dané situace je těžké o tom mluvit, protože se žena cítí „špinavá“, „nečistá“ a hlavně „jiná“. Ovšem by Vám mělo záležet i na tom, aby se o podobnou věc nemohl dotyčný pokusit znovu, ať už na jiné ženě nebo znovu na Vás. Zní to ohavně a představovat si to netřeba, ale bohužel i takové případy se stávají.

V případě zneužití se rozhodně doporučuje využít psychologa, který Vás vyslechne a pokusí se Vám pomoct. Jedna z nejosvědčenějších metod je ze všeho se vypsat. Napsat podrobně, ať už do dopisu či vyprávění, co se stalo, jaké jste měla pocity a co se Vám honilo hlavou. Sice to znovu vyvolá všechny představy a pocity a Vy se přece snažíte na všechno zapomenout, ale věřte, že to je špatně. Jediný způsob, jak se vyrovnat s touto situací, je smířit se s ní. Zapomenout se na to nedá a dělat, že se nic nestalo, dlouho nevydržíte.

Další úskalí může představovat sexuální život. Manžel/přítel by měl být schopný pochopit, jak moc to na Vás zapůsobilo, a neměl by Vás do ničeho nutit. Největší chybu, kterou byste mohla udělat, je se k tomu nutit. Je pro muže sice těžké vyčkat, dokud se na to žena bude cítit, ale pokud ji miluje, neměl by to být až takový problém. Hlavní je povídat si o tom, stanovit si pravidla a ze začátku se co nejvíce mazlit, objímat, aby žena získala opět důvěru v mužské pohlaví.

Na závěr bych jen podotkla, že žít ve strachu a obavách, kdy se to stane znovu, je zbytečné a bezcílné. Pokud využijete pomoc odborníka, věřte, že trápení jednou skončí. Důležité je vědět, že to v žádném případě není Vaše vina, že jste udělala vše, co jste mohla, aby se to znovu neopakovalo, a že se s tím chcete vyrovnat.

Další věc, která by Vám mohla pomoci, je vědomí, že v tom nejste sama. Na světě je velké množství žen, které mají za sebou podobnou zkušenost a žijí normálním životem. Zkuste zabrousit na internetu a najít více informací o sdruženích těchto žen, o nějakých sezeních a podobně. Vše je pro Vaše dobro, jen neseďte doma a neutápějte se v tom, tím ničemu nepomůžete.

Tento příspěvek byl přečten 856 krát

Doporučené příspěvky

About Admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *