Hormonální antikoncepce – vynález století?

 

antikoncepceHormonální antikoncepce zabraňuje nechtěnému těhotenství, přestože nechrání před pohlavními chorobami. Kromě toho má velmi příznivý vliv na pleť, díky němuž dívka získá obličej bez uhříků a dalších nedokonalostí. To, že občas zahýbe s váhou, jí leckterá z nás jistě promine. Výhod je rozhodně víc. Jenže co když je to jinak?

Každá z nás už jistě slyšela o hormonální antikoncepci v různých podobách, nejčastěji se vyskytují jako pilulky, které dívka/žena spolkne každý den ve stejnou dobu a problém s nechtěným těhotenstvím je vyřešen. Do nedávna jsem tuto metodu ochrany obdivovala také a brala ji jako výborný objev, který odbourává nutnost použít prezervativ, což jistě ocení nejen muži ale i ženy. Nebudeme si nic nalhávat, s pilulkami je život snazší a dívka/žena má dobrý pocit z toho, že má svou ochranu pod kontrolou ona.

Proto mě jako dlouhodobou „uživatelku“ této antikoncepce vyděsil fakt, že hormony obsažené v každé pilulce způsobují nespočet nežádoucích účinků a zdravotních komplikací, které nemůžeme považovat za banální, ba naopak jsou opravdu vážné. O ztrátě chuti na sex už leckdo slyšel, čili to není nic nového a nikdo to ani nebude brát jako důvod, proč přestat prášky užívat. Přestože to spousta dívek/žen netuší, svým polykáním dávají v sázku svůj život.

Vcelku nedávno jsem se dozvěděla, že hormonální antikoncepce způsobuje krevní sraženiny, které putují krevním oběhem, dokud zkrátka nějakou tou žilkou „neprojdou“ a ucpou ji. Může to začít obyčejnou bolestí hlavy, kterou poznala již každá z nás. Pokud se ale bolest opakuje častěji a stále na stejném místě, může to být značný problém. Doktoři mohou konstatovat migrénu. Jsme ženy a ty je mívají, tak proč ne, že? Jenže co když jednou upadnete do bezvědomí, odveze Vás sanitka do nemocnice, kde Vám sdělí, že jste měla v hlavě sraženinu krve, kterou Vám musí zkrátka „rozehnat“, a tak Vám ředí krev.

Jeden den žijete s vědomím, že máme jen obyčejnou migrénu, a druhý den se probudíte v nemocnici na JIPce, ředí Vám krev a Vy na sebe musíte dávat o to větší pozor, protože je pro Vás každé sebemenší poranění život ohrožující. Nesmysl? Fakt! Gynekologové přiznávají, že podobné případy se stávají a povětšinou jsou na denním pořádku. Opatrné by měly být především ty z nás, které mají v rodině úmrtí na plicní embolii nebo mrtvici.

Pokud máte podezření, že se tento článek může týkat i Vás, nečekejte a zkuste zajít za svým gynekologem, který Vám jistě poradí, jakou jinou antikoncepci zvolit. Také je možné podrobné vyšetření, na kterém musíme bohužel trvat, protože se běžně provádí jen lajcky řečeno povrchové. Obvodní lékař bude v těchto chvílích Vaším spojencem, proto se mu nebojte se vším svěřit.

Na závěr moudro, které každý zná: „Opatrnosti není nikdy dost.“

Tento příspěvek byl přečten 1021 krát

Doporučené příspěvky

About Admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *