Hádky v rodině

 

hadkaV každodenním životě dochází k různým nedorozuměním, hádkám a střetům. Každý člověk v těchto situacích reaguje jinak, ale existují určitá nepsaná pravidla, která by se měla při hádkách dodržovat. Určitě mi dáte zapravdu, že vytahovat minulost během hádek není to pravé ořechové. Stejně tak jako nadměrné zveličování a zevšeobecňování věcí.

Častou chybou při hádkách je také vytýkání chyb před zraky ostatních lidí. Hádky nejsou pro nikoho totiž nic příjemného a už vůbec ne pro malé děti. Jistě máte ještě v paměti hádky Vašich rodičů a také to, jak jste si říkali, že nikdy takoví nebudete. Bohužel občasným hádkám se prostě nevyhnete, ale za to můžete z hádek vynechat alespoň ty děti.

Na dětech zanechávají hádky jejich rodičů opravdu velké následky, a proto se snažíme konfliktní situace “ukočírovat“ tak, aby to děti nijak dále nepoznamenalo. Už když je dítě malé, tak začne plakat, když se rodiče začnou hádat. Naopak se usmívá, když je i máma s tátou v pohodě. Děti hádky totiž chápou i jako ohrožení jich samých. Čím jsou děti starší, tím se mění jejich reakce na hádky. A tak si buď jen zacpávají svá ouška, nebo už prostě mamince s tatínkem sami řeknou, aby se přestali hádat.

Lze ale docílit toho, aby dítě při hádkách netrpělo? Ano, i to se dá. Znamená to neuchylovat se k ponižování a zesměšňování jeden druhého, nepoužívat sprosté výrazy či fyzické útoky, ať už se jedná jen o pouhou facku. Je také dobré používat rozumné argumenty, protože i tímto negativním způsobem se dítě vychovává a učí se. Nikdy však do hádky děti netahejte a už vůbec je nepoužívejte jako nástroj Vaši argumentace.

Hádku je určitě lepší před dítětem i ukončit v podobě usmíření, omluvy či projevem lásky, aby Vaše ratolest viděla, že se máte rádi, je vše v pořádku a krize je zažehnána. Dětem hádku můžete i vysvětlit, aby pochopilo, proč se celé tohle “divadélko“ odehrálo, a to klidně i tříletým prckům. I takové malé děti musí pochopit, že se rodiče občas hádají a že je to naprosto normální.

Tento příspěvek byl přečten 947 krát

Doporučené příspěvky

  • Znásilněná – Jak žít dál?Znásilněná – Jak žít dál? Hodně žen se domnívá, že se jich toto téma netýká a že se jim nic podobného stát zásadně […]
  • FlirtováníFlirtování Flirtování je pro mnohé z nás příjemná činnost, kterou často provozujeme. Pokud jste […]
  • Náladovost v partnerstvíNáladovost v partnerství V partnerství na Vás čeká mnoho nástrah. K jejich úspěšnému zvládnutí budete potřebovat […]
  • TetováníTetování Tetování je další velmi diskutovanou věcí ve společnosti, stejně jako piercing. Některým […]

About Admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *