Děti a sex?

 

IM000235.JPG

Kdy začít mluvit s dětmi o sexu a jakým způsobem? Každý ví, že by tento rozhovor měl někdy přijít, ale nikomu z rodičů se do toho určitě moc nechce. Je to totiž téma plné zvídavých otázek dětí  a studu zároveň.

Někteří rodiče si myslí, že děti se o sexu dovídají potřebné množství informací už ve škole, v médiích či prostřednictvím jiných sdělovacích prostředků, proto také možná nepokládají za potřebné, aby dítě tento rozhovor absolvovalo. Podle odborníků se však má začít děti seznamovat se sexuálními tématy již od tří nebo čtyř let. Zdá se Vám to předčasné až nevhodné? Rozhodně ne! Je jasné, že se čtyřletými dětmi mluvíme o sexu jinak než s desetiletými, ale vyhýbat se sexuálním otázkám je, dá se říct, až chybou výchovy.

Je tedy vhodné seznamovat dítě postupně s rozdíly mezi ženami a muži, tudíž hlavně s pojmenováním pohlavních orgánů. Už totiž malé děti vnímají odlišnosti mezi rodiči a hlavně způsob jejich vzájemného chování. Tím myslím všelijaké mazlení, něžnosti apod. Je proto dobré dětem vše vysvětlit, aby pak v dospělosti neměli problém třeba s projevy přízně či sounáležitosti.  Postupem času by rodiče měli také učit děti rozlišovat, co je a co není vhodné, jako jsou projevy intimity a to hlavně na veřejnosti.

Hlavním pravidlem ale je – slovo sex není sprosté. Neříkejte svým dětem, že výrazy spojené se sexem jsou neslušné a také jim rozhodně nezakazujte je vyslovovat. Děti by si pak mohly myslet, že mluvení o sexu je také nemravné a že například sexuální výchova učí lidi o technice pohlavního styku. Sexuální výchova je totiž výchova spíše kulturní a společenská a s výukou o různých technikách pohlavního styku nemá nic společného.

Vaše děti postupem času budou o sexu slýchávat stále častěji, proto zodpovídání jejich zvídavých otázek nenechávejte na někoho jiného a ujistěte se, že všechno správně chápou, aby pak v budoucnu byli ušetřeni nějakým nedorozuměním či mýlkám.

Tento příspěvek byl přečten 1164 krát

Doporučené příspěvky

About Admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *