Chození a běhání naboso: je zdravé nebo ne?

 

nabosoChůze a běhání naboso je v posledních letech trendem, kterého se chytá čím dál více lidí. Mnozí odborníci tleskají a bosé chození podporují, jiní si naopak trhají vlasy. Jak je to vlastně doopravdy? Je chození či běhání naboso zdravé? A v jakých případech ano/ne?

Jak už jsme naznačili v perexu, „bosonožství“ je trendem teprve posledních několika let. Celý tento fenomén nejspíš odstartovala knížka Born To Run (Zrozeni k běhu) od Christophera McDougalla. V ní autor popisuje historii běhání, kritizuje výrobce běžecké obuvi a dává je do kontrastu s mexickými Tarahumary, kteří běhají bosky nebo jenom v lehkých sandálech. Knížka sklidila obrovský úspěch po celém světě a rozpoutala debatu o tom, zda má vůbec smysl kupovat si běžecké boty.

Olej do ohně přilil také Daniel Howell, který se ve své knize Naboso: 50 důvodů, proč si sundat boty a být zdravý věnuje zase spíše anatomii chodidla a tomu, proč je zdravé chodit bez bot. Běžci i chodci najednou získali dvě „bible“, které jim poskytují spoustu argumentů k odložení obuvi.

Odborníci jsou nejednotní

Ortopedové a fyzioterapeuti však z tohoto trendu úplně nadšení nejsou. Alespoň někteří. Tvrdí totiž, že lidská noha potřebuje oporu v podobě stélky – a pokud ji nedostává, hrozí poškození nožní klenby nebo jiné deformace chodidla. Na druhou stranu řada odborníků zastává přesně opačný názor a bosé chození/běhání hlasitě podporují. Jak se v tom tedy vyznat? Máte vyhodit všechny boty z botníku?

Zatím to určitě nedělejte. Západní civilizace momentálně není připravená na to, aby všichni začali chodit bez bot. Na obchodní jednání, pracovní pohovor, do divadla, na svatbu nebo jakoukoliv společenskou událost boty potřebujete. Stejně jako na výšlap na Sněžku nebo do procházku do lesa – pokud chcete tyto výlety absolvovat bez obuvi, musíte se na to nejprve pořádně připravit.

Na druhou stranu není od věci boty občas vyzout. Doma můžete chodit bosky nebo v ponožkách pořád, v práci si boty sundejte třeba ve chvilkách, kdy sedíte v kanceláři za stolem. O víkendu vyrazte na procházku a při přecházení louky, oblázků nebo písčité pláže jděte bosky. Vaše nohy vám poděkují a budete se cítit lépe. Chůze naboso totiž snižuje stres, působí protizánětlivě a zlepšuje imunitu.

Postupem času se podle vlastních preferencí sami rozhodněte, zda budete chodit naboso častěji, nebo preferujte spíše chůzi v botách. Pro chození naboso se dokonce prodávají speciální boty s ultra tenkou podrážkou, které chrání chodidlo před ušpiněním – koupíte je třeba na VivoBarefoot.cz. Jestliže zjistíte, že vám chůze naboso nevyhovuje, kupujte si alespoň kvalitní pohodlné boty – spoustu jich má třeba Otto-shop.cz.

Závěrem podotýkáme, že chození naboso je zdravé pouze pro lidi se zdravým chodidlem. Pokud máte již z dřívějška poškozenou nožní klenbu nebo jinou deformaci, musíte nosit zdravotní obuv, jinak si koledujete o vážné problémy.

Tento příspěvek byl přečten 2807 krát

Doporučené příspěvky

  • Sexuální výchovaSexuální výchova V dnešní době je sexuální výchova součástí běžného života, běžné výuky ve škole. […]
  • A co takhle speed dating?A co takhle speed dating? Nová doba přináší nové trendy, ať už jsou to módní trendy či životní styly. A tak už by […]
  • Muži vs. ŽenyMuži vs. Ženy Tento spor je na světě již odjakživa. Vzájemné soupeření je naprosto normální, […]
  • Sexuální představivostSexuální představivost Každý z nás má nějakou sexuální představivost. Je to naprosto normální jev, jenž na sobě […]

About Admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *